Rezultate finale



Puteti vedea rezultatele provizorii aici
Puteti vedea rezultatele partiale aici
Puteti vedea rezultatele finale aici

DISCLAIMER: Pot fi diferente intre rezultatele de aici si cele oficiale. Am scos voturile anulate, dar procentajul nu pare sa fie corect la procentajul de voturi numarate.

Voturi tara


Total voturi tara: 8954959
Total voturi anulate in tara: 270186
Voturi numarate tara: 8690356 - 100.06% *sunt sanse ca procentajul voturilor numarate sa fie gresit


PozitieNumeProcentVoturiDistanta fata de cel anterior
1PNL26.79%2,327,988
2PSD23.38%2,031,585296,403
3USR-PLUS21.42%1,861,655169,930
4PRO Romania6.61%574,4081,287,247
5PMP5.66%492,09982,309
6UDMR5.44%473,06219,037
7ALDE4.24%368,338104,724
8Peter Costea1.41%122,245246,093
9George Simion1.21%104,82017,425
10Gregoriana Tudoran1.11%96,7218,099
11UNPR0.61%52,69644,025
12PRO DEMO0.60%51,850846
13PRU0.56%48,8892,961
14PSR0.44%38,60110,288
15PSDI0.30%25,75312,848
16BUN0.23%19,6466,107

Voturi diaspora


Total voturi diaspora: 375219
Total voturi anulate in diaspora: 4229
Voturi numarate diaspora: 379466 - 102.28% *sunt sanse ca procentajul voturilor numarate sa fie gresit


PozitieNumeProcentVoturiDistanta fata de cel anterior
1USR-PLUS43.90%166,581
2PNL31.91%121,08045,501
3PMP7.91%30,00591,075
4George Simion3.25%12,32117,684
5PRO Romania2.51%9,5082,813
6PSD2.42%9,180328
7Peter Costea2.31%8,776404
8ALDE1.17%4,4224,354
9Gregoriana Tudoran1.04%3,948474
10UDMR0.98%3,715233
11PRU0.76%2,898817
12UNPR0.59%2,246652
13PSR0.48%1,834412
14PRO DEMO0.40%1,501333
15BUN0.20%765736
16PSDI0.18%68679

Voturi Romania + diaspora


Total voturi Romania + diaspora: 9330178
Total voturi anulate in Romania + diaspora: 274415
Voturi numarate Romania + diaspora: 9069822 - 100.16% *sunt sanse ca procentajul voturilor numarate sa fie gresit


PozitieNumeProcentVoturiDistanta fata de cel anterior
1PNL27.00%2,449,068
2PSD22.50%2,040,765408,303
3USR-PLUS22.36%2,028,23612,529
4PRO Romania6.44%583,9161,444,320
5PMP5.76%522,10461,812
6UDMR5.26%476,77745,327
7ALDE4.11%372,760104,017
8Peter Costea1.44%131,021241,739
9George Simion1.29%117,14113,880
10Gregoriana Tudoran1.11%100,66916,472
11UNPR0.61%54,94245,727
12PRO DEMO0.59%53,3511,591
13PRU0.57%51,7871,564
14PSR0.45%40,43511,352
15PSDI0.29%26,43913,996
16BUN0.23%20,4116,028

Sursa: Voturi provizorii de pe https://prezenta.bec.ro/europarlamentare26052019/romania-pv-temp

Bogdan Bujdea - @thewindev

Code for Romania